בקרוספיט קיים מגוון מושגים רחב, אנשים חדשים שנכנסים לעולם הקרוספיט עלולים למצוא את עצמם אבודים מול הסלנג והטרמינולוגיה בענף. אספנו עבורכם את מגוון המושגים, הקיצורים והסלנג בהם נוטים להשתמש לעיתים בבוקס על מנת שלא תלכו לאיבוד ותוכלו להתרכז באימונים:

3,2,1 צא- ספירה לאחור המסמנת תחילת עבודה.

AMRAPהכוונה לכמה שיותר סיבובים או חזרות בזמן שנקבע.

Athlete זה אתה! בכל הזמן שאתה דואג לבריאות שלך ועושה כושר בקרוספיט אנחנו נפנה אליך  כאל אטלט.

Beast כל אתלט בעל מוסר עבודה ויכולת עבודה יוצאת מן הכלל.

Beast modeמצב הביצועים כמו של "beast", אטלט בכל סטטוס יכול להיכנס למצב של beast אם הוא רק רוצה. מצב זה הוא גם הלך הרוח וגם אופן הביצועים הפיזיים.

Benchmark WOD- אימון יסוד המהווה מדד להתקדמות. יכול להיות אימון בנות\גיבורים או כל אימון אחר המוגדר כך.

Box כך נקרא המועדון בו אנחנו מתאמנים. אנחנו לא עוד חדר כושר ולא עוד סטודיו ממוצע- אנחנו בוקס!

BP– Bench Press– לחיצת חזה.

BS– Back Squat– סקוואט אחורי.

BW– Body Weight– משקל גוף.

CFTCrossFit Total– מורכב ממקסימום של סקוואטים, חזה ודדליפט.

CLNקלין.

C&Jקלין וג'רק.

DL דדליפט.

 Double Undersכשקופצים על חבל, והחבל עובר פעמיים מתחת לרגליים בקפיצה יחידה בכל פעם.

EMOM– כל דקה על הדקה. הכוונה היא לעשות כל תרגיל בתחילת דקה למשך הזמן שרשום, לדוגמא- אם רשום לעשות  10 שכיבות שמיכה EMOM בעשר דקות, הכוונה היא שצריך לעשות 10 שכיבות שמיכה בתחילה של כל דקה למשך 10 דקות. אם מסיימים 10 שכיבות שמיכה בפחות מדקה נחים עד שמתחילה הדקה השנייה ועושים שוב, וכן הלאה.

Fire Breather אתלט קרוספיט עלית.

FS– Front Squat– סקוואט קדמי.

Girlsהבנות- מספר אימוני בנצ'מארק קרוספיט קלאסיים שמהווים מדד מעולה להתקדמות ונקראים על שמות של בנות. להיות מסוגל לסיים אימון כזה "כנדרש" הינו הישג בפני עצמו.

GPPמוכנות פיזית כללית כלומר- כושר גופני. זהו למעשה יסוד האימונים שלנו, להיות מוכנים לכל תרחיש.

Gymnastics היסטורית, השימוש במושג "ג'ימנסטי" הוא די רופף בעולם הקרוספיט, והוא מתאר תרגילים שכוללים שליטה בתנועות הגוף, בדר"כ ללא שימוש במשקל חיצוני אלא, רק משקל גוף, למשל: כפיפות בטן, שכיבות שמיכה, אייר סקוואט, חתירה על טבעות, קפיצה על ארגז וכו'.

Heroesבדומה לאימוני הבנות גם אימונים אלו מהווים בנצ'מרק. אימוני הגיבורים יהיו בד"כ יותר ארוכים וקשים, והם נקראים על שמם של אנשי הצבא או כוחות הביטחון שנפלו במילוי תפקידם.

HSPU– שכיבות שמיכה בעמידת ידיים. בעמידת ידיים רגילה אנחנו נשענים על הקיר או עומדים באופן חופשי. בעמידה זו הראש נוגע בריצפה ואז דוחפים למעלה עד ליישור מרפקים ונעילה.

HSQ Hang Squat (קלין או סנאץ')- מתחילים כשהמוט "תלוי" בגובה הברכיים, מתחילים משיכה, כשהבר עולה לגובה האגן תקפצו למצב של סקוואט  ותתפסו את המוט כשהוא נוחת על הכתפיים ומשם תעלו למצב עמידה ותנעלו ברכיים.

KB– קטלבל. הקטלבלס או גיריי ברוסית היא משקולת שנראית כמו כדור תותח עם ידית. הקטלבלס התפתח ברוסיה בשנת 1704 על ידי חוואים ועובדי נמל אשר השתמשו במשקולות הקטלבלס לשקילה, הקטלבלס היו למעשה יחידת מדידה רוסית עתיקה הנקראת פוד (pood), פוד=16 ק"ג, זהו גם המשקל הפופולרי לגברים המתחילים באימון קטלבלס, אחריו הגיע ה-1.1/2 פוד=24 ק"ג, המשקל התקני בצבא הסובייטי ואחריו לאנשים חזקים יותר 2 פוד=32 ק"ג. הקטלבל הוא כלי מעולה לאימונים פונקציונאליים ובא לידי שימוש בדרכים שונות ומגוונות באימוני קרוספיט.

KTEKnees to Ebows– ברכיים למרפקים- דומה לאצבעות לבר TTB—ראו בהמשך.

ME מאמץ מקסימאלי- למשל, אם כתוב על הלוח 2 דקות חתירה ME, זה אומר שאתה צריך לחתור כמה שיותר מהר וכמה שיותר חזק למשך שתי דקות- לעשות מאמץ מקסימאלי.

METCON מטקון- למעשה זה ראשי תיבות של "metabolic condition"- מצב מטבולי. מטקון הוא אימון שנעשה במטרה לשפר ביצועים של שלושה מסלולים מטאבולים אשר מספקים אנרגייה לכל פעולה של הגוף. שלושת המסלולים הנ"ל ידועים כמסלול הפוספגן (10 שניות ומטה), מסלול הגליקוליטי (נמשך עד מספר דקות), והמסלול החימצוני (שנמשך מעבר למספר דק). המושג "מטקון" לעיתים לא מובן נכון וקרוספיטרים מתייחסים אליו כאל פעילות אירובית ארוכה- זוהי טעות.

HRPUשכיבות שמיכה עם שחרור ידיים.

MU Muscle Up אתה תלוי על טבעות, ועושה קומבינציה של מתח ודיפ, ומסיים במצב של אחיזה זקופה (פלג גוף עליון מעל הטבעות).

OHS-Over Head Squat – סקוואט עם מוט מעל הראש. סקוואט עמוק מבוצע כאשר היידים נעולות בתפיסה רחבה של המוט בתנוחה של פרסס מעל הראש (ובד"כ גם מעט מאחורי הראש).

Paleo מושג שנתבע על ידי ד"ר לורן קורדיין בספרו "דיאטת הפליאו". תיאוריית התזונה שאומרת שאנשים הם חיות שצריכות לאכול מזון שנמצא בטבע ושנצרך על ידי אבותינו הקדמונים במשך מליוני שנים. תזונת הפוליאו לא כוללת בתוכה, ממתיקים מלאכותיים, דגנים מכל סוג שהוא ואוכל המבוסס על דגנים (תבואה), אלכוהול, קטניות (שועית, אפונה, בוטנים), מוצרי חלב, ולמעשה כל מוצר מעובד ומלאכותי. תזונת הפוליאו היא קו מנחה ותיאוריה מדעית, שמגובה על ידי עשרות שנים של מחקר והגיון בסיסי. זוהי לא פילוסופיה, אמונה או דת.

PC פאוור קלין.

POOD פוד- יחידת מדידה לקטלבל.

PP פוש פרס.

PR-Personal Record– שיא אישי.

Primal מושג שנתבע על ידי מארק סיסון בספרו "תוכנית האב הקדמונית". אורח החיים ה"קדמוני" כמעט זהה לאורח חיים של ה"פליאו" ואין בינהם קונפליקטים עקרוניים.

PSN Power Snatch-פאוור סנאץ'.

Pull Ups – עליות מתח.

Pukieשם של ליצן דימיוני מצוייר שמקיא כתוצאה מאימון אינטנסיבי. הציור פותח בימים הראשונים של קרוספיט ועשה דרכו באינטרנט ומסמן לכאורה "אות כבוד", כלומר, השיטה שלנו כל כך אינטנסיבית שתגרום לך להקיא. אבל, אנחנו לא מסכימים עם השיטה הזאת. אם אתה מקיא כתוצאה מאימון קרוספיט אז אתה עושה את זה לא נכון- תוריד אינטנסיביות, קח צעד אחורה, ותשים לב לקיבולת שלך לפני אימון.

REPחזרה. ביצוע יחיד של תרגיל.

RFTסיבובים כל זמן  .לדוגמא: 5RFT –  חמישה סיבובים על זמן של…

RMRepetition Maximum– משקל מקסימאלי לחזרה. אם ה RM1 שלך הוא חזרה אחת עם משקל מקסימאלי, אז RM10 זה משקל מקסימאלי אותו ניתן להרים 10 פעמים.

Rx כפי שנקבע. לכל אימון ולכל תנועה יש סטנדרטים. לבצע אימון או תנועה בהתאם לסטנדרטים נקרא לבצע –RX- כפי שנקבע. אם אתה מתאים או מדרג את האימון או התנועה זה לא RX. ביצוע תנועה לא מלאה אלא בטווח תנועה חלקי או עם עזרה גם כן לא נחשב כ RX. אנחנו מפצירים בכל המתאמנים שלנו לבצע את התנועות ואת האימון RX עד כמה שהם יכולים. כמובן שניתן להתאים כל אימון ליכולות של המתאמנים!

SDHP Sumo Deadlift High Pull– דדליפט סומו עם משיכה גבוהה. עמידה רחבה ותפיסה צרה עם הידיים.  מושכים את המוט מהריצפה עד לגובה הסנטר ושומרים על המוט בצמוד לגוף.

Setסט- מספר החזרות. לדוגמא: 3 סטים של 10 חזרות, לעיתים כתוב כך 10*3. הכוונה שתעשו 10 חזרות, תנוחו, ושוב 10 חזרות, מנוחה וכך 3 פעמים.

Scaled– השימוש בקנה מידה (סקיילינג) שונה לכל מתאמן, על פי יכולות, מצב הכושר הגופני, הרמה הטכנית והמגבלות הפיזיות למעשה מאפשר לספקטרום אינסופי של מתאמנים לבצע את אותו אימון במקביל. האימון "כנדרש" או As Rx'd בסלנג קרוספיטאי מפורסם באתר ורשום על הלוח במועדון ואותו ניתן לפרוט לכל מתאמן. ניתן לראות במועדון ספורטאים מקצועיים, נערים לפני גיוס, אמהות ועובדי הייטק עובדים זה לצד זו ומבצעים את אותו אימון.

Snatch– סנאץ'. תנועה מעולם הרמת המשקולות האולימפית.

SQ– סקוואט.

CF Games– ראשי תיבות למשחקי הקרוספטיט (אליפות העולם בקרוספיט). משחקי הקרוספיט זו תחרות שנתית למציאת האישה והגבר החזקים בעולם. לכל מי שיש לו גישה לאינטרנט, מצלמת וידיאו או כל גישה כזו או אחרת לקרוספיט, מוזמן להיות חלק מחמשת השבועות של האופן. ב 2013 "השתתפו" יותר מ 125,000 אנשים בקהל הפתוח ברחבי העולם, מגישים תוצאות מאימון שמתפרסם בכל שבוע. האנשים עם התוצאות הטובות ביותר מכל אזור הגיעו לתחרות איזורית בינהם. והמנצחים בכל אזור הגיעו למשחקים עצמם.

T2Bאצבעות רגלים למתח. אתם תלויים מהמתח, מכופפים רק את האגן ומנסים להגיע עם האצבעות של הרגליים למתח, בזמן שהרגליים ישרות. לאט מורידים את הרגלים וחוזרים על הפעולה שוב.

TGBקימה טורקית.

WODהאימון של היום. האימון מפורסם באתר שלנו ותמיד ניתן לעשות לו סקיילינג.