שיתוף הפעולה עם עמותת אנוש

החל מחודש מרץ 2016, אנחנו פועלים בשיתוף עם עמותת אנוש ב-3 הבוקסים שלנו (נמל, פתח תקווה ובת ים) בשילובן של קבוצות מגוונות של פגועי נפש באימוני קרוספיט.

עמותת אנוש (העמותה הישראלית לבריאות הנפש) מספקת לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית ובני משפחותיהם מגוון שירותים בתחומי הדיור, התעסוקה, החברה ומרכזי יעוץ ותמיכה, המבטיחים שיקום מיטבי ומובילים להשתלבותם בקהילה

השתלבות במקום עבודה, מגורים עצמאיים וחיי משפחה ופנאי – כל אלה מאפשרים לאדם חיים מלאים. בתהליך השיקום מושם דגש על השתלבות המתמודד בסביבה שבה הוא חי ועובד, תוך התייחסות מקצועית לא רק אליו כפרט, אלא גם למשפחתו ולחברה הסובבת אותו. התהליך מעניק לאדם תחושת שייכות לקהילה, ונוסך בו ביטחון, תקווה ומשמעות. כל אלה חיוניים לבניית זהות ויכולות הנדרשים להשתלבות בקהילה.

עמותת אנוש הוקמה ב-1978 ומפעילה למעלה מ- 70 מרכזי שירות למתמודדים ומרכזי ייעוץ וסיוע לבני משפחה בכל רחבי הארץ. לעמותה כ-700 עובדים מקצועיים ומאות מתנדבים המספקים מענה בתחומי הדיור, התעסוקה, החברה והייעוץ למשפחות. במהלך שנות פעילותה סייעה העמותה לעשרות אלפי מתמודדים ובני משפחותיהם.

האימונים, אשר מתקיימים במסגרת קרוספיט ללא גבולות, נערכים אחת לשבוע בכל בוקס בעזרתם של מתאמנים מהבוקסים אשר מתנדבים לסייע בפעילות.

פגועי נפש במדינת ישראל

בעוד כמות חולי הנפש בישראל עומדת על 250,000, רק 70,000 זוכים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח לאומי. הבעייתיות טמונה בפניות מועטות לייעוץ, קושי באבחון ובחוסר מודעות של החולים לזכויותיהם.

בישראל כ- 250,000 אנשים הסובלים ממחלות נפש מסוגים שונים. לפי הערכות מ-2011, בישראל כ-60 אלף חולי מאניה דיפרסיה (הפרעה דו-קוטבית) ו-80 חולי סכיזופרניה. אמנם רק 1% מהאוכלוסיה סובלים מסכיזופרניה, אבל קיימות הפרעות נפש שכיחות יותר, כמו דיכאון, שממנה סובלים כ-10-20% מהאוכלוסייה.

תחילתו של שינוי אמיתי

מדהים לראות את המתאמנים מאנוש מגיעים שבוע אחר שבוע, על אף הקשיים השונים, פיזיולוגיים ונפשיים ומתמודדים עם האימונים. את האימונים התחלנו בעצימות ומשך זמן קצרים מאוד: כ-25 דקות נטו. היום, כשלושה חודשים לאחר תחילת הפעילות אנחנו משלימים כבר כ-45 דקות של אימון!

מאחר ולנשמה יש שורשים עמוקים בחיי החברה ובחיים הפרטיים וערכיה כה הפוכים מן העניינים המודרניים, הדאגה לנשמה יכולה בהחלט להפוך לפעולה רדיקלית, אתגר עבור נורמות מקובלות.
– תומאס מור

העבודה עם אנוש בהחלט ממצה את החזון של קרוספיט ללא גבולות: מלבד המעורבות המלאה והישירה של הצוות המקצועי שלנו בקבוצות, המתאמנים שלנו מושפעים ישירות. נוכחותם של החברים מאנוש והעובדה שהם בוחרים להתמודד ולהתאמן למרות הקשיים והמגבלות היא נוכחות שמייצרת השראה. כתוצאה מכך נוצר מצב בו כל הצדדים יוצאים נשכרים. המתאמנים מאנוש מצליחים להשתתף בפעילות שלא היתה זמינה להם קודם לכן, שמשפרת משמעותית את איכות חייהם ומשנה את הדימוי העצמי שלהם מקצה לקצה, והסביבה של אותו מתאמן (מאמנים, מלווים, מתאמנים נוספים) מתמלאת השראה ומוטיבציה.

אך כמובן שזהו "רק" המעגל הראשון של השינוי ובהדרגה יווצרו סביבו מעגלים הולכים ומתרחבים נוספים של שינוי. כאשר אדם שאינו בעל צרכים מיוחדים מתאמן עם אדם בעל צרכים מיוחדים הוא לומד עליו שהוא בעל כוחות, שהוא אנושי בדיוק כמוהו, שהוא לא מפחיד או מרתיע או מסוכן מכל בחינה שהיא. התדמית שיש לו על אנשים בעלי צרכים מיוחדים בהכרח משתנה – וזוהי בסופו של דבר המטרה.